Zencefil Neye İyi Gelir

Zencefil, kokulu bir yeraltı köküne sahip, 1metreye kadar boylanabilen, uzun ince yapraklı ve sarı kırmızı renklerde çiçekler açan, baharat ve ilaç olarak kullanılan, tropikal bitkidir.

Güney Çin, Hindistan, Güneydoğu Asya, Batı Afrika ve Karayipler’de yetişen zencefil, yaklaşık 150 bileşen içermekte ve uçucu yağlar açısından zengindir. Esas olarak uçucu yağlar, reçine, reçine asidi ile gingerolden elde edilir. Zencefil, hafif acı bir tada sahiptir ve kurutulduktan sonra öğütülerek baharat olarak ekmekler, soslar, şekerlemeler ve içecekler de tatlandırmak için kullanılır. Zencefil, C vitamini, magnezyum, demir, kalsiyum, fosfor, potasyum ve sodyum gibi vitamin ve minerallerdendir. Zencefil, yaklaşık 2% uçucu yağ içerdiği için yağ, gıda, parfüm ve ilaç endüstrilerinde sıkça kullanılmaktadır. Zencefilin bilinen faydaları bile oldukça fazladır.

Zencefil Neye İyi Gelir

Zencefilin Sindirim Sistemi Ve Mideye Faydaları

Zencefil %40 oranında mide şişkinliklerine ve hazımsızlığa yardımcı olmaktadır. Zencefil, mide bulantısına ve mide ağrısına karşı etkili olmakla beraber mide ve bağırsaklardaki gazın atımına da yardımcı olur. Vücut ısısını arttırmak suretiyle vücutta bulunan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. İshal (Cırcır) oluşumunu önleyerek bağırsak sorunlarını çözmeye de yardımcı olur. Bağırsaklarda bulunan düz kasları rahatlatır, yiyeceklerin bağırsaklarda rahat hareket etmesini sağlayarar ve kabızlığı önler. Hamileliğe bağlı mide bulantısına, araç tutmasına ve deniz tutmasına bağlı mide bulantısına iyi geldiği gibi kusmayı önleme konusunda da çok faydalıdır.

Zencefil Tozu Adet(Regl) Ağrısına İyi Gelir

Zencefil tozu, adet ağrısını önemli olarak azaltmaktadır. Zencefil, Regl ağrısı da dâhil olmak üzere ağrı kesici olarak düşünülebilir. Bir bilimsel çalışmada, regl döneminin ilk 3 günü, 150 kadının günde 1 gram zencefil tozu almaları sonucu zencefilin, regli ağrılarını etkili bir şekilde azalttığı görülmüştür. Regl ağrılarına ne iyi gelir? sorusunun cevabı evet zencefil regl ağrılarına iyi gelmektedir.

Zencefil Beyini Geliştirir

Zencefilin, parkinson, bunama ve Alzheimer gibi hastalıkların başlamasını geciktirir ve azaltır. Bu hastalıkların başlıca faktörlerini ortadan kaldırmasa da büyük ölçüde azaltır ve başlama süresini geciktirir. Yaşa bağlı olarak oluşan bir çok beyinsel hastalığı zayıflatır. Zencefil, güçlü besleyiciliğiyle beyin hasarı riskini azaltır ayrıca hafıza bozukluklarını önlemeye de yardımcı olur.

Zencefil Kalp İçin Faydalıdır

Zencefil, kan pıhtılaşması, kolesterol ve kan şekeri seviyelerini korumaya yardımcı olmaktadır. Kalp hastalıkları ve Diyabet için faydalı olabileceği düşünülse de daha fazla ve daha derin araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Zencefil Ne Kadar Tüketilmelidir?

Her şeyde olduğu gibi zencefilin de fazlası zarar. Günlük maksimum olarak 1-2 Gram tüketilmesi uygun olarak belirlenmiştir. Zencefilin olumlu etkilerinden faydalanmak için düzenli, dengeli ve doğru ölçüde tüketilmesi son derece önemlidir. İhtiyaca göre doğru ölçüde ve düzenli tüketilen 1 fincan toz zencefil çayı, olumsuz etkilerin iyileştirilmesine büyük katkı sağlar.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Kabuğu soyulmuş taze zencefil dilimlenerek demlikte 10 dakika kısık ateşte kaynatılır. Kaynadıktan sonra bir miktar dinlendirildikten sonra içerisine bal ve limon eklenerek tüketilebilir. Düzenli olarak aç karınla 1 bardak tüketilmesi kilo vermeye ve yağ yakmak isteyenler için yardımcı olur. Zencefil çayı, sadece taze zencefilden yapılmaz. Zencefil çayı, toz zencefilden de yapılabilir. İçerisine karanfil, tarçın, ananas gibi ilavelerle de demlenebilir.

3 thoughts on “Zencefil Neye İyi Gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir