Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük İçin Bitkisel Çözüm

Öksürük, mikroplar, yabancı partiküller, tahriş edici maddeler gibi durumların mukusun boğaz ve solunum pasajından temizlenmesini sağlayan mekanizmasıdır. Akut, subakut veya kronik olmak üzere 3 farklı şekillerde görülebilir. 3 haftadan kısa süren öksürükler akut, 3’le 8 hafta arasında süren ve bu sürenin sonunda hastada düzelme görülürse subakut, 8 haftadan uzun süren öksürük kronik öksürük olarak adlandırılır. Öksürüklerin bir çoğunun 2 hafta gibi bir sürede kaybolduğu veya büyük oranda ortadan kalktığı görülmektedir. Öksürüğe Ne İyi Gelir

Öksürük, birçok rahatsızlık durumlarında görülmektedir. Doğru ayırımı yapabilmek için öksürüğün tipi, süresi ve özelliklerinin yanı sıra öksürükle beraber oluşan diğer semptomları doğru bir şekilde gözlemlemek önemlidir. Bu detaylar, öksürük tedavisinin bulunmasında hekimin doğru tanıyı koymasında etkin rol oynayacaktır. Öksürük çok kısa süreli devam edebilir ve tek başına bir semptom olarak görülebilir. Öksürüğe Ne İyi Gelir

öksürüğe ne iyi gelir

Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?

Öksürüğün neden olduğu konusunda birçok neden olabilir. Nezle, grip, astım, farenjit, geniz akıntısı, tüberküloz, reflü, kalp yetmezliği, akciğerde sıvı toplanması gibi hastalıklar kuru öksürüğe sebep olabilir. Öksürüğün en yaygın nedeni genellikle sigara tüketimi, nezle ve gribin bir parçası olduğu viral enfeksiyondur. Ayrıca bazen öksürüğün sebebi psikolojik de olabilmektedir. Öksürüğe Ne İyi Gelir

Evde Öksürüğe Ne İyi Gelir

Öksürük İçin Zencefilli Tarçınlı Çay

Diğer yöntemler gibi hiçbir yan etkisi olmayan zencefilli tarçınlı çay ile öksürükten kısa sürede kurtulmanız mümkün.

Zencefilli Tarçınlı Çay Tarifi

Demliğin içerisine 8 adet çubuk tarçın, 3 halka taze zencefil, 8 adet karanfil, 1 adet limon ve 1.5 litre su ilave ederek kaynatılır. Fincana koyularak ılıması beklendikten sonra ılık karışıma 2 çay kaşığı bal ilave edilerek soğumadan tüketilir.

Öksürük İçin Karabiber Çayı

Karabiber, vücutta bulunan balgamı hareketlendirir. Bal karıştırılarak tüketilirse öksürüğü yatıştırır ve aynı zamanda doğal antibiyotik görevi görür.

Karabiber çayı tarifi

1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber, 1 yemek kaşığı bal ile bir fincanda karıştırılır. Üzerine kaynar su ilave edilerek üzeri örtülür 15 dakika demlendirdikten sonra süzülerek tüketilir. Balgamlı Öksürük için birebir faydalıdır.

Öksürük İçin Limon, Karabiber, Tuz Karışımı

Öksürüğün yanı sıra Nefes alışınız ile ilgili bir semptom da yaşıyorsanız limon, karabiber ve tuz karışımını mutlaka uygulamalısınız. Öksürük için ideal olmasının yanı sıra bağışıklığınızı da güçlendirmiş olacaksınız.

Limon, Karabiber, Tuz Karışımı Tarifi

Limon 4 parçaya kesilir, üzerine karabiber ve tuz serpiştirildikten sonra limon tüketilir.

Öksürük İçin Ballı kekik çayı

Bronşit ve Üst solunum yolu enfeksiyonları gibi rahatsızlıklara çok iyi gelmektedir. Bu rahatsızlıklardan dolayı oluşan öksürüğe iyi gelmesi için de kekik kullanılır. Kekik yaprağını, öksürük ilacı olarak da düşünebilirsiniz.

Ballı kekik çay tarifi

2 çay kaşığı taze kıyılmış kekik fincana bırakılır, bir bardak kaynar su ilave edilerek 5 dakika demlenir ve ardından süzülüp bir çay kaşığı bal ilave edilerek tüketilir. Nefes alışınız kuvvetleneceği gibi bağışıklığınız da güçlenecektir.

Öksürük İçin Ballı Ilık Süt

Ballı ılık süt, öksürüğe iyi gelir ve boğazınızı rahatlatır. Çok uzun sürelerdir kullanılan klasik bir yöntemdir.

Ballı Ilık Süt Tarifi

Burada dikkat etmemiz gereken en önemli etken balın kaynar süte ilave edilmemesi olacaktır. Süt kaynatıldıktan sonra fincana koyularak ılıması beklenir. Süt ılık hale geldikten sonra üzerine 1-2 yemek kaşığı bal ilave edilerek soğumadan tüketilir.

Ayrıca öksürüğe, ıhlamur çayı da faydalıdır.

Öksürükten Nasıl Korunabilirim?

  1. Tozlu ortamdan uzak durmak
  2. Dengeli ve düzenli beslenmek ve yeterli C vitamini almak
  3. Uyku saatlerini düzende tutmak
  4. Bol su içmek gerekmek
  5. Düzenli yürüyüş yada spor yapmak

Hatırlatma: Öksürürken başkalarına mikrop bulaştırmamak için dirseklerimizin içine öksürmeliyiz ve çevremizdekilerle tokalaşmaktan kaçınmalıyız.

Öksürüğe Ne İyi Gelir

One thought on “Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir