Gribe Ne İyi Gelir?

Grip İçin Bitkisel Çözüm

Grip, influenza adı verilen virüs tarafından meydana getirilen; Kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, Yüksek ateş ve kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan kış mevsimi hastalığıdır. İnfluenza Virüsü 3 gruptan oluşur. Bunlar; A, B ve C Tipleridir. A tipi, hafif şiddetli yaşanır. B tipi daha çok çocukları etkiler. C tipi ise insanlarda hastalık yapmaz. Grip virüsü bazı senelerde büyük grip salgınları ortaya çıkartabilir. Hastaların solunum salgılarını sağlıklı insanlara bulaşması şeklinde bulaşıcılık meydana getirebilir. Gribin kuluçka süresi genellikle 1 ila 3 gün sürmektedir.

Gribe Ne Sebep Olur?

Genellikle Kış aylarında ortaya çıkan gribin en belirgin sebebi soğuk havalardır fakat insanlar daha çok bulaşıcılık yoluyla grip olmaktadır. Grip olmuş insanlar, farkında olmadan Öksürük ve hapşırık yoluyla okul, sinema, tiyatro gibi insanların toplu bulunduğu yerlerde yüzlerce kişiye grip bulaştırabilir. Bu virüs dış ortamlarda 2 ila 8 derece arasında varlığını sürdürebildiği için hasta olan kişilerin telefon ahizeleri, masa, sandalye, kapı kolları ve merdiven küpeşteleri gibi yerlere dokunmaları, ardından sağlıklı insanların da bu yerlere temas etmesinden sonra kendi ellerini, yüzlerine (ağız burun)sürerek bu virüsü vücuduna almış bulunurlar.

Ayrıca influenza virüsü hapşırma, öksürük, öpüşme, tokalaşma ile çok çabuk bulaşabilen bir virüs olması sebebiyle ellerin gün içinde sık sık yıkanması, yayılmasına ve insanların kendilerine bulaştırmasına engel olacaktır. Kapalı ortamlarda gribin bulaşması çok daha kolaydır. Hasta öksürdüğünde veya hapşırdığında milyonlarca influenza virüsü havaya yayılırak Sağlıklı insanların üst solunum yollarına ulaşır ve İnfluenza virüsüne karşı bağışıklığı olmayan kişiler 1 hafta içerisinde gribe yakalanır.

Gribe ne iyi gelir

Grip Belirtileri Nelerdir?

 • Yüksek ateş (38-39 derece)
 • Baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Yorgunluk
 • halsizlik
 • Öksürük
 • Genel vücut ağrısı

Gripten korunma yöntemleri

 • Sık sık ellerinizi yıkayın veya dezenfektan kullanın.
 • Ellerinizi, yüzünüze özellikle de ağız, burun ve gözlerinize sürmemeye çalışın.
 • Her yıl grip aşısı olmak tam koruma sağlamasa bile hafif atlatmanıza katkı sağlayacaktır.
 • Salgın zamanlarında kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca kaçının.
 • Virüsler dış ortamlarda ortalama 8 saate kadar yaşayabildikleri için telefon, bilgisayar, kapı kolları, küpeşteler gibi ortak kullanım alanlarını dezenfekte edin.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için E vitamini bulunan sebze ve meyveler tüketin. Bu sebzeler genellikle; koyu yeşil, kırmızı ve sarı renkli olur.
 • Yürüyüş ve başkaca sporlar yapın. Düzenli spor bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Hapşırırken veya Öksürürken yüzünüzü dirseğinizin içine hapşırmanız virüsün daha da yayılmasını önleyecektir.

Gribe İyi Gelen Meyveler Ve Sebzeler

C vitamini bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olacak önemli bir besindir. C vitamini takviyeleri yardımcı olabilir. Vücut C vitamini gibi besinlerle takviye edildiğinde daha etkili bir şekilde grip virüsünü yenebilir.

Turunçgiller

1 adet portakal, 1 adet mandalina, 1 adet limon ve 1 adet greyfurtu sıkıp karıştırın. Bu karışımı en az 2-3 Günde bir kere tüketin. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en iyi yollarından birisidir.

Brokoli

Brokoli gibi Ispanak, lahana gibi yeşillikler de grip olduğunuzda bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilir. C ve E vitaminleri bakımından zengin olan bu yeşillikler ve brokoli C vitaminiyle gribe karşı savaşırken E vitaminiyle de bağışıklığınızı güçlendirir. Bağışıklığımı güçlendirmek istiyorum diyenler bu sebzeleri bol bol tüketmelidir.

Yulaf Ezmesi

Vücudunuzdaki grip size savaş açtığında, sıcak bir kase yulaf ezmesi savaşın son demlerindeki en büyük silahınız olabilir. Çünkü yulaf ezmesi, bağışıklık güçlendirici E vitamininin doğal bir kaynağıdır. Bütün yulaf daha faydalı olacaktır.

Baharatlar

Yaban turplu ve biberli bazı baharatlar, nefesinizi açmak için tıkanıklığı gidermeye yardımcı olabilir fakat boğaz ağrısı olan durumlarda baharatlar tercih edilmemelidir.

Zerdeçal

1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu, 1 çay kaşığı zencefil, 1 adet limonun suyu ve 3 bardak suyu bir demlikte 5 dakika kaynattıktan sonra sıcak olarak tüketin.

Papatya Çayı

3 dal papatya, 1 adet lavanta, 1 adet dilimlenmiş limon ve 3 bardak su ilave ederek 5 dakika kaynattıktan sonra fincana koyarak ılımasını bekleyin. Ilıdıktan sonra üzerine 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek soğumadan tüketin.

Adaçayı

Birkaç tutam adaçayı, 1 adet çubuk tarçın, 1 adet dilimlenmiş limon ve 3 bardak su ilave ederek 5 dakika kaynattıktan sonra sıcak olarak tüketin.

Ihlamur

Demliğe 2 tutam ıhlamur, dilimlenmiş 1 adet limon, dilimlenmiş yarım elma ve 3 su bardağı su ilave ederek kısık ateşte kaynattıktan sonra sıcak olarak tüketin.

4 thoughts on “Gribe Ne İyi Gelir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir