Çörek Otu Neye İyi Gelir

Akdeniz ve Afrika gibi bir çok bölgede yetişen çörek otu, Nigella sativa bitkisinin tohumlarıdır. Çörek otu, baharat ve geleneksel tıpta Yüzyıllardır kullanılmaktadır. Uçucu yağlardan olan Çörek otu yağı, çörek otu tohumlardan elde edilmektedir. Çörek otu, Tarih boyunca tıbbın en gözde bitkilerinden birisi olduğu gibi günümüzde de Pek çok sağlık sorununa iyi gelen bu şifalı bitkidir ve hâla yaygın olarak kullanılmasıyla beraber en çok bilimsel araştırma yapılan bitkilerden birisidir. Çörek otunun faydalı olduğu başlıca alanlar şöyledir; sedef, diyabet, karaciğer sorunları, kolesterol, birçok alerji, Alzheimer, sindirim sorunlarıdır. Çörek otu, kumlu gevşek toprakları sever ve yıllık otsu bir bitkidir, tohumlarından çoğalır.

Çörek Otu Neye İyi Gelir

Çörek otu, baş ağrısına, bağırsak kurtlarının azaltılmasına, cinsel iktidarsızlığa, sindirim sisteminin rahatlamasına, kabızlığa, dizanteriye, hemoroite, astıma, alerjiye, bronşite, öksürüğe, nezleye, grip‘e, yüksek ateşe ve daha nice hastalık ve rahatsızlığa faydalı bir bitkidir. Ağız yoluyla az miktarda alınan çörek otu yağı, zararı olmasa da birçok insan için faydalı olduğu görülmüştür. Fakat devamlı kullanımı konusunda edinilmiş bir araştırma olmadığından devamlılığı tavsiye edilmemektedir. Alerjinin panzehri olsa dahi fazla kullanımda alerjik kaşıntı gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Çörek Otu Nasıl Tüketilmelidir?

Kurabiye, börek gibi yemeklerde kullanılan çörek otu, tohum olarak tüketilmesi gereken bir bitkidir. 1 çay kaşığı çörek otunu, sabah aç karnına çiğnemek faydalı olacaktır. Çörek otunun öğütülmüş halde tüketilmesi önerilir.

Çörek Otu Diyeti

Çörek otu diyetine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Hatırlatma

Çörek Otu Tohumu Ve Tozu Diyeti

  1. Çörek otu ezilerek toz haline getirilebilir fakat uçucu yağlar hızlıca kaybolacağından dolayı hazır çörek otu tozu kullanmak daha doğru olacaktır.
  2. Günün 3 öğünü yemeklerden önce 1 çay kaşığı tüketilir.
  3. Her tüketimin peşinden en az 1 bardak su içilir.

Çörek Otu Yağı Diyeti

  1. Çörek otu yağı Günün 3 öğünü yemeklerden önce çeyrek çay kaşığı tüketilir.
  2. Her tüketimin peşinden en az 1 bardak su içilir.

Çörek otu, metabolizmayı hızlandırarak tok kalınmasını sağlayacak ve iştahı kapatacaktır. Bu sayede az yemek yiyerek zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir